Prenájom nehnuteľnosti

Pravidlá ako úspešne prenajať nehnuteľnosť


Zariadenú nehnuteľnosť prenajmete ľahšie


Pre prenajímateľov by bolo určite najjednoduchšie prenajímať nezariadenú nehnuteľnosť a ušetriť si veľa starostí s nákupom vybavenia a jeho udržiavaním. Na Slovensku sa však väčšina nehnuteľností prenajíma zariadených. Nájomcovia na Slovensku hľadajú viac nehnuteľností vybavených aspoň základnými kusmi nábytku. Tento trend potvrdzujú aj reálne skúsenosti z trhu.


Samozrejme, prenajímajú sa aj nezariadené byty, ale klientela na tieto byty  je menšia a často býva problém takéto byty rýchlo obsadiť.


 


Nepodceňte (ani nepreceňte) zariadenie bytu


Za zariadený byt považujeme byt, v ktorom sú k dispozícii aspoň základné kusy nábytku ako posteľ, šatníková skriňa, sedačka, kuchynská linka vrátane spotrebičov, kuchynský stôl so stoličkami a práčka. S kúpou ďalšieho vybavenia sa netreba ponáhľať. Mnohí nájomcovia totiž nepožadujú, predovšetkým z hygienických dôvodov, napríklad kuchynské vybavenie, veľmi často ani matrace či posteľnú bielizeň. Štandardom nie je ani televízor či káblová televízia, naopak, pripojenie na internet je už dnes samozrejmosťou.


Absolútnym základom však je, aby bola ponúkaná nehnuteľnosť dôkladne vyčistená a uprataná, a to bez ohľadu na množstvo či úroveň vnútorného vybavenia.



Nehnuteľnosť udržujte v dobrom stave


Na zariadenie nehnuteľnosti stačia jednoduché, funkčné kúsky, ktoré nezaťažia váš rozpočet a zároveň vám ani nebude ľúto, ak ich po niekoľkých rokoch budete musieť opäť vymeniť.   Odporúčame držať prenajímanú nehnuteľnosť priebežne v dobrom stave, čo zaručí kratšiu dobu hľadania a vyšší nájom. V konečnom dôsledku je to pre majiteľa menej nákladné, ako nechať byt bez úprav a dva či tri mesiace prázdny, lebo sa klienta nedarí nájsť.


 


Malý byt prenajmete rýchlejšie


Malé, jednoizbové a dvojizbové byty sa v dobrej lokalite prenajmú za niekoľko dní, pri väčších bytoch to môže trvať aj pár týždňov.


 


Zmluva je dôležitá


Dohodnite sa so záujemcom na podmienkach. Je dobré si všetko  ujasniť, aby v budúcnosti nevznikali nezrovnalosti. Základom je kvalitne vypracovaná zmluva, ktorá bude spĺňať všetky právne náležitosti a v ktorej budú zakotvené všetky dohodnuté podmienky.


  


Vypýtajte si kauciu


Je potrebné určiť spôsob platenia – koľko nájmov chceme dopredu. Pri zariadených, ale aj nezariadených bytoch je dobré si vypýtať kauciu (depozit), ktorá bude slúžiť na úhradu prípadných nedoplatkov na nájomnom, úhradu škôd spôsobených nájomcom a úhradu nedoplatkov na energiách.


 


V zmluve uveďte, pokiaľ nechcete fajčiara, či domáce zviera


V zmluve sa vymedzia aj ďalšie požiadavky nájomcu na vybavenie, zariadenie, platbu energií  (aký je limit, čo v prípade prekročenia ich spotreby), odkedy sa nasťahuje, dokedy bude v byte bývať, akou formou sa dáva výpoveď, čo v prípade poškodenia, koľko ľudí môže v byte bývať. Pokiaľ máte problém s fajčiarmi a domácimi zvieratami, je nutné to zdôrazniť už na začiatku.


 


Nezabudnite na daňový úrad


Byt je už prenajatý, zmluva podpísaná, peniaze na účte, ale ostáva ešte jedna dôležitá vec. 


Nezabudnite sa prihlásiť na daňovom úrade, že prenajímate byt a v daňovom priznaní odviesť daň z prenájmu bytu. 


 


Bonusové pravidlo: nebojte sa prenajať


Je predpoklad, že dopyt po bytoch na prenájom nebude utíchať vzhľadom k vysokým cenám bytov na predaj a problémom s hypotékami. Aj trend z okolitých krajín nám naznačuje, že pri vyšších cenách bytov si ľudia byty skôr prenajímajú ako kupujú.