Predaj nehnuteľnosti

Základom dobrého inzerátu sú kvalitné fotografie


Dobrá fotografia by mala u potenciálnych kupujúcich vzbudiť záujem uvidieť váš byt alebo dom na vlastné oči. Fotografia je obal, ktorý predáva a preto by ste ju nemali podceňovať. Vyberte si slnečný deň, prirodzené svetlo dodá interiéru pocit priestrannosti. Ak vám na predaji vašej nehnuteľnosti skutočne záleží, obráťte sa na profesionálov.


 


Na príprave záleží


Dôležitým faktorom, ktorý vplýva na kvalitu prezentácie ponúkanej nehnuteľnosti, je príprava na fotenie. Fotky neupravených a zaprataných nehnuteľností pôsobia chaoticky a potenciálneho kupujúceho skôr odradia. Prezentácii vždy pomôže kompletné upratanie (odstrániť všetky predmety z pracovnej dosky v kuchyni, kozmetiku v kúpeľni, zvesiť bielizeň zo sušiaka na balkóne, schovať odpadkové koše), či dokonca vymaľovanie. V prípade už neobývaných nehnuteľností je vhodnejšie vysťahovať starý nábytok a tým viac vynikne samotný priestor.


 


Marketing a reklama


K fotkám patrí text. Okrem dostatočného množstva fotografií by mal každý inzerát obsahovať aj podrobný popis predávanej nehnuteľnosti. Do inzerátov by ste mali uviesť ulicu, mestskú časť, rozlohu, v prípade bytu poschodie, počet izieb, či má byt balkón, pivnicu, výťah. Ďalej by ste mali uviesť stav nehnuteľnosti, prípadne čo bolo rekonštruované, na aké svetové strany sú orientované okná a či sú izby priechodné.


K predaju nehnuteľnosti je potrebné pristupovať aktívne. Inzerát je potrebné aktualizovať a priplatiť si za jeho zobrazenie. Nesnažte sa inzerovať len na bezplatných serveroch.


 


Stanovenie správnej ceny 


Aj keď na internete nájdete porovnateľné nehnuteľnosti v rovnakej lokalite musíte si uvedomiť, že inzerované ceny sú ponukové ceny. Prejdite si internet a zistite v akých cenách sa ponúkajú podobné nehnuteľnosti. Rátajte s tým, že ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti ponúkajú na internete, nie sú konečné a takmer vždy sú predmetom zjednávania. Niektoré nehnuteľnosti sú na internete celé mesiace a je to práve pre vysokú cenu.


Faktorov vplývajúcich na cenu nehnuteľnosti je veľké množstvo. Za hlavný faktor, ktorý určuje cenu nehnuteľnosti, sa ale považuje jej umiestnenie, čiže lokalita, kde sa nachádza. Centrum mesta vždy dodá nehnuteľnosti výrazne na cene. Druh, vek a stav nehnuteľnosti tiež patria medzi základné vplyvy na cenu.


 


Organizovanie prehliadok


Prehliadky organizujte vo vhodnej dobe. Každá nehnuteľnosť vyzerá inak cez deň a inak v noci. Stav nehnuteľnosti by mal byť čo najviac podobný fotkám, ktoré sú v inzeráte. Pripravte nehnuteľnosť na prehliadku, vyvetrajte, urobte poriadok. Nechajte potenciálneho kupca prezrieť si v pokoji a dôkladne celú nehnuteľnosť.


Dosť často sa stáva, že záujemca sa nakoniec nedostaví, buďte trpezliví.


 


Rezervácia


Ak sa vám podarí dohodnúť sa na cene nehnuteľnosti, odporúča sa, aby záujemca zložil rezervačnú zálohu.


 


Zmluvy 


Zmluvy si nechajte vypracovať právnikom.


 


Odovzdanie nehnuteľnosti 


Pripravte si preberací protokol a dohodnite si termín vysťahovania a odovzdania nehnuteľnosti. Nezabudnite ani na zmeny v odberateľoch energií.